„Pokec s expertem“

Online poradna pro rodiny s dětmi od 0 do 10 let.

Projekt Rodičům naproti.

 

Rodina s malými dětmi se od počátku nachází ve velmi křehkém období a prochází hned několika zátěžovými zkouškami. Ve chvíli, kdy se partnerský pár rozroste o miminko dochází k zásadní změně rolí. Z muže a ženy se najednou stanou tatínek a maminka, zároveň ale zůstávají partneři. Z pracující ženy se stane pečující maminka. V době rodičovské se finanční příjem rodiny mění a muž se (většinou) stává výhradním živitelem rodiny. S příchodem dítěte přichází úplně nová zodpovědnost za jeho výchovu. Ve chvíli, kdy dítě dosáhne školkového věku, nastává další velká změna, kdy se pečující rodič vrací do práce. Dochází k novému přenastavení rolí v rodině. Tlak dnešní společnosti na dokonalost, který je posilován často jednostranným pohledem na ženu-matku v médiích, vede často k nenaplnění přání o ideálním fungování rodiny a pocitu zklamání.  

Tyto výzvy potkávají každou rodinu a záleží na tom, jak se k nim rodiče postaví. Ukazuje se, že čím dřív se o věcech začíná mluvit, tím je větší naděje, že problémy nenastanou a děti budou vyrůstat v láskyplném prostředí, ve kterém je dobře všem členům rodiny. Ne vždy se ale rodina nachází v jednoduché situaci, ne vždy má sílu vyřešit vše sama, a ne vždy to partnerství v pořádku ustojí.

Rodinné centrum je prostor, kde je možné v bezpečném prostředí sdílet své starosti či nejistoty, získat podporu a případným problémům tak předcházet. Na základě tohoto našeho přesvědčení se nám povedlo získat finance na projekt, který pomáhá rodinám při počátečních potížích a poskytuje podporu pro vypořádání se s výzvami rodičovství. Projekt se jmenuje Rodičům naproti a jeho smyslem je podpora rodin s dětmi (od narození do cca 10 let) pomocí poradenství a organizování podpůrných skupinek zaměřených na oblast partnerství, výchovy a péče o děti či slaďování rodinného a pracovního života. Projekt potrvá 2 roky, podpoří minimálně 30 rodin (či jednotlivých rodičů) a bude probíhat v RC Pastelka v Líšni a v RC Heřmánek v Olomouci.

Tak toto je náš projekt Rodičům naproti, který se měl začít v tuto dobu. Protože se v současné době nemůžeme potkávat, posunuli jsme se do virtuálního světa i my.

Využijeme naše experty (psychologové, terapeuti, právníci), kteří Vám rádi zodpoví otázky, které Vás v tuto chvíli mohou zajímat. Umíme si poradit s těmito oblastmi:

  • partnerská komunikace i ve složitých časech nouzového stavu
  • výchova a péče i v domácí karanténě
  • slaďování práce a rodiny - jak uživit sebe a svou rodinu v době krize
  • sociálně právní - na co mám nárok jako zaměstnanec, OSVČ, zaměstnavatel

 

Pokud Vás zajímá cokoliv z těchto oblastí, napište nám, Brno: info@pastelka.net, Olomouc: rc-hermanek@seznam.cz. Jestli máte spíše zájem o telefonickou konzultaci nebo o online „pokec“ i to umíme zařídit.